Ahmet Furkan Akar | Gerçek Zenginlik: Dostluk | Hayatın İçinden

0
726
Ahmet Furkan Akar

AHMET FURKAN AKAR

GERÇEK ZENGİNLİK: DOSTLUK

İnsan, dost biriktirdiği ölçüde zengindir. Hayatı anlamlı kılan, her zaman ve zeminde yanımızda olanlar hiç şüphesiz dostlarımızdır.

‘İnsanın dostu olmalı ’ diyor şair. Evet, öyle dostun olmalı ki baktığında bütün dertlerini unutabilesin. Yaşadığın onca sıkıntıyı, bir dünya problemi, kederi, tasayı, ızdırabı ancak dostunla dindireceksin. Arkadaş candır, vefa imandandır. Öyle bir dostun, sırdaşın, kardaşın olacak ki seni karanlıktan aydınlığa, zulmetten nura, kötülükten iyiliğe çıkarsın.

Zannederim eski sırdaşlık kalmadı. Küreselleşen dünya, yalnızlık, teknoloji tutkusu, sosyal medya… Peki, ama hangisinde arkadaş yakınlığı, dost sıcaklığı var? Konuşan, dinleyen, nefesini hissedebildiğin can dost nere;  duygusuz, hissiz akıllı telefon nere?

Evet, yeniden fabrika ayarlarına dönüp kaybolan değerlerimizi gün yüzüne çıkarmalıyız. O zaman çağın tehlikesi görülen stres, depresyon, yalnızlık ve terk edilmişlikten kurtulacağız. Tekrar diyorum: İnsan, dost biriktirdiği ölçüde zengindir.

Hayat bazen o kadar sıkıcı ve stresli geliyor ki insan ne yapacağını hangi dala konacağını bilmiyor. Herkes bir şekilde yaşamıştır bu duyguyu. Boşu boşuna efkarlandığımız kendi kendimizle boğuştuğumuz günler oldu. Tam da o anlarda yanımızda olmasını istediğimiz insanlardır: Dostlarımız.

Hayatın bize sunduğu en büyük güzelliktir dost. Derbeder olduğun her şey biter dediğin anda uzatır sana elini. Uzaklaştırır seni hayatın karamsarlığından.

İnsan oldukça daha da seçici olmaya başlıyor. Olgunlaştıkça daha çok düşünmeye düşündükçe de daha özenli olmaya başlıyor insan.

Yaşadığımız yüzyılda sahip olduğumuz en büyük lükstür dostluk. Çok zor bulunuyor, aramakla da bulunmuyor.

Sadece iyi gününüzde yanınızda mutluluğunuzu paylaştığınız insanlar değillerdir. Tam aksine dertli dertli ağlarken yanınızda tasanızı, acınızı hisseden sırdaşlardır onlar. Dost her insana nasip olmayacak define misali bir hazinedir.

[Eleştiri Haber, 5 Eylül 2018, Çarşamba]

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.