Ah hayat; kalbin yolu | Barış Kavas

0
626
Osho

BARIŞ KAVAS

İÇ ACILAR 4

AH HAYAT;KALBİN YOLU

Ah hayat…Benim canım hayat. Senin öyle bir akışın var ki her şeyin ötesinde. Senin öyle bir salınışın var ki en estetik striptiz olup çıkıyorsun her şeyin üstüne. Senin takdirinden acizim hayat. Senin ritmine her tempo tutturamıyışımda kaybeden ben oluyorum. Sana her eşlik edişimde kazanan ben. Ben hayat kendi darlığımda boğarsam ışığını , hüsrana uğrarım. Senin ışığına her dokunduğumda ise sevinçlerin en yükseğine ulaşırım.

İnsan, tüm sorunların çıkış noktası. İnsan tüm çirkinliklerin mucidi. İnsan  ahengin ivmesini aşağıya çeken. İnsan insanı üzen. İnsan insanı inciten. İnsan insana zulmeden. İnsan insanın kalbini kıran. Oysa yağmur kırmaz insanın kalbini, kar insanı acılara boğmaz,güneş insana kötülük etmez.

İnsan aynı zamanda tüm sorunların çözüm noktası. İnsan kendi küçüklüğünün içinde Varoluş’un tüm renklerini barındıran. Bir spektrum insan,en düşük frekanstan en yüksek frekansa tüm dalgaları içinde barındıran.

Altını çizmek istiyorum defalarca vurgulamak istiyorum. İnsanı ihmal ederseniz hiçbir yere varamazsınız. İnsanı büyük amaçların aracı yapmanız o amaçlar ne kadar yüce olursa olsun insana zulumdur. İnsanı kendi biricikliği içinde değerlendirmeniz gerekir. Hem sonuca varmak anlamında değerlendirmek hem değer katmak anlamında değerlendirmeniz gerekir.

Gözyaşı döken kim ise ona ulaşıp onun gözyaşlarını dindirmeliyim ben. Gözyaşlarını birbiriyle yarıştırma alçaklığına düşmemeliyim. Bombaların altında inleyen çocuğun gözyaşları da sevip de kavuşamayan gencin gözyaşları da benim kalbime akmalıdır. Bazı acılar kutsal bazı acılar profandır diye bakarsam kader affetmesin beni. Acı yangınının olduğu her yere bir serinlik getirmeliyim ben. “Korku yoktur onlara, onlar üzülmeyeceklerdir” müjdesini tüm insanlığa sunmalıyım.

Dışa giden yol akıldan, içe giden yol kalpten geçer diyor Hintli bilge. Benim yolum kalbin yolu. Ben içe gidiyorum. Dışa gidip dışta kalıp asla kalbe ulaşamayacakların yolunu reddediyorum. Kalbin yolunu yürürken de insan olarak yürüyorum kusurlarımla yürüyorum sürçüyor düşüyorum mesela bazen ama yine ayağa kalkabiliyorum. Kalbin yolu umudun yoludur çünkü biliyorum kalbin yolu tevbenin yoludur yürüyorum…

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.