ACEMİ KALEMLER 8. SAYISI ÇIKTI

0
724

ACEMİ KALEMLER 8. SAYISI ÇIKTI

Her sayısında sanat üzerine yaptığı giriş yazıları ile gündeme yön vermek isteyen Acemi Kalemler Dergisi bu sayısında “Tek Sığınak Sanat” başlıklı yazısı ile dikkat çekiyor. “İnsanın yalnızlaşması, toplum katmanlarının içine kapanması sancıların derinleşmesi demektir.  Düşünen insanın tek sığınağı kalıyor sanat.” diyerek sanatın insan için önemine vurgu yapıyor.

Derginin bu sayısının söyleşi konuğu Tayyip Atmaca, “Kimsenin henüz bir isim yakıştırmadığı şiir tarzını sürdürmeye çalışıyorum.” diyor ve şiir serüveninde gençlere  en azından 3-4 yıl şiir ve şiir üzerine yazılar okuyup şiirin o edebi zevkini yakalamadan şiire yanaşmamalarını tavsiye ediyor.

Derginin kapağını Burhan Kale’nin “Fısıltı” şiiri süslerken  genç şairlerden  Kurtuluş Çelebi “Feza”şiiri ile dergide yerini alıyor. G. Ebru Bulkurcu “Kayboluş” şiiri ile dergide adından ilk kez bahsettiriyor. Sonay Karasu “Dünyalılara İnat” şiiri ile yalnızlığın insana verdiği güçten bahsederken Hamdi Poyraz “Uzakların Güneşi” şiiri ile karşılıksız bir aşktan dem vuruyor. Selçuk Şamil “Kilitli Parke Taşı” şiiri ile bir parke taşının gözünden bize hayatı sorgulatıyor.

Melike Çelik bu sayıda “Fotoğraf Toplayıcısı” adlı öyküsü ile kadın olmanın zorluklarına ışık tutuyor. Kadriye Erciyeslioğlu “Merhaba Jen” adlı mektubu ile bir kitap kahramanına yarenlik ederkenFatma Dağlı “Gazoz Kapakları” öyküsü ile bir çocuğun ilk hayal kırıklığını yaşatıyor bizlere.  Zehra Akkaya “Çiçek Tarlası” öyküsü ile yaramaz bir kız çocuğunun gözünden bakarken dünyaya  Emine Çoban “Son Işık” öyküsü ile dergideki yerini alıyor.

Derginin deneme yazarlarından Zehra Meral Konşuk İvecan “Yanımdaki Boş Yer” ile bizi kelimelerin dünyasında yolculuğa çıkarırken usta kalemlerden Mustafa Yılmaz “Asla Vazgeçme” denemesi ile hayatın vazgeçişlerden oluştuğu üzerinde duruyor. Şiirlerinden tanıdığımız Şeyma Temizsoy ise bu sayıda “Bedelli Yolculuk Dökümü” yazısı ile çevremizde hiç tanımadığımız üçüncü şahısların hikâyelerinin bizdeki yansımalarına dikkat çekiyor. Belen Gökçeli ise “Karşılığında Ne Verirdin” başlıklı yazısı ile hayata dair sorgulama yapıyor. Enes Sevin “Solgun Suratlar” ile dergide ilk kez yer alan genç kalemlerden.

Acemi Kalemler her yeni sayısında ismiyle müsemma olmadığını göstererek edebi yolculuğunda emin adımlarla yürüyüşüne devam ediyor. Kozasından çıkacak yeni kelebekleri sabırsızlıkla bekliyoruz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.