Acemi Dergisinin 42. Sayısı Çıktı!

0
370

Merhaba,

“Küçük insanlar dengini, büyük insanlar kendini arar.” der Yunus Emre… İnsan evrensel bir varlıktır ve kendini arama evresinde cevaplandıramadığı ve felsefi olarak da pek çok çıkmaza giren sorular üretir. Yaratılış gayesini, varlığının evren için bir anlamı olup olmadığını, zaman ve mekânı, kaderi ve iradeyi, toplum ve bireyselliği sorgular. Bütün bu alanlarda kendi konumunu düşünür. Başkalarında kendini, kendinde başkalarını arar. Bazen kendine bile yabancı olduğunu gözlemler. İşte bütün bunlar insanın öz doğasından gelir çünkü akıllı bir varlıktır ve akıl, sürekli olarak düşünce üzerinden sorular ürettirir. Akıl büyüdükçe; insan, kendi küçük dünyasından ayrılıp büyük düşünce dünyasına girmiş olur ama bunu yaparken de kendi küçük dünyasını kullanır çünkü yegâne varlığı kendi için vazgeçilmezdir.

Düşünmeyi amaç edinen beynin aracı da dildir. Düşünen bir insan beyni, bütün bunları dil üzerinden yapar. Şu durumda edebiyat; düşünce dünyasının yapı taşıdır ve onsuz bir medeniyet kurulamaz. Düşünceye ait kavramlar birer alt küme şeklinde belirir ve dil hepsini kapsar. Dil olmadan üretilen bir düşünce hayat bulamaz.

Dergimiz Acemi, pek çok düşünceyi edebî metinler üzerinden üreten genç yazar ve şairlerin yapıtlarını sayfalarında değerlendirmeye son derece önem vermektedir; çünkü ‘söz uçar yazı kalır’ düsturu ile hareket ediyor. Edebiyat dergiciliği bir anlamda gelecek nesillere mektup yazıp, yıllar sonraya postalamak demektir.

Bu sayıya gelince; Azerbaycanlı şairlerden Adile Nezer, İntigam Yaşar ve Nurafız bizlerle. Ayrıca Ahmet Demir, Hızır İrfan Önder, Harika Ufuk, Cemal Karsavran, Duygu Diyarbakır, Murat Halıcı ve Ferhat Nitin de sayfalarımızda güzel şiirleriyle yer aldılar. Arzu Aytur, Yılmaz İmanlık, Erhan Tığlı,Abdulkadir Özcan, Yusuf Yılmaz, Dilek Yüksel, Tuğba Tari ve Deniz Orallı ise öyküleriyle, Fatma Türkdoğan ve Göksel Erkılıç ise deneme tadındaki güzel eserleriyle bu sayıya katkı sağladılar. Son olarak sürrealizmi anlatan kısa bir yazı ile ben de bu sayıda yer almaktan mutluyum…

Keyifli okumalar…
Serpil Tuncer

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.